Žáci základních škol ochutnali vůni truhlařiny

Střední škola železniční, technická a služeb, Šumperk společně s Okresní hospodářskou komorou v Šumperku připravily celoroční vícekolovou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol našeho regionu s názvem Mladý truhlář – Vůně dřeva.

Jak zajímavá a kreativní je práce se dřevem si ozkoušelo celkem 73 žáků z pěti základních škol – ZŠ Sluneční Šumperk, ZŠ Vrchlického Šumperk, ZŠ Údolí Desné, ZŠ Ruda nad Moravou a ZŠ Postřelmov. V prvním kole, které se uskutečnilo na sklonku roku 2018, vyráběli žáci osmých a devátých tříd paletku pro malé poznámkové bločky. Z každé školy pak odborná porota vybrala 3 zástupce, kteří postoupili do druhého kola soutěže. To se uskutečnilo 27. 2. 2019 v Rapotíně v prostorách truhlářských dílen Střední školy železniční, technické a služeb. Žáci dostali za úkol vyrobit z minimálně opracovaného lipového dřeva misku pomocí řezbářských dlát. Práce to byla náročná na přesnost i kreativitu. Nutno dodat, že pro mnohé účastníky byla práce rukama také trochu bolestivá. Všichni ale podali tváří v tvář řemeslu vynikající výkony. Pro komisi nebylo vůbec jednoduché rozhodnout o prvních třech místech. Nakonec se rozhodla ocenit i nejoriginálnější nápad.

 

Komise sestavená z odborníků z praxe nakonec rozhodla takto:

1. místo Marcela Holoušková, ZŠ Vrchlického

2. místo Jakub Karásek, ZŠ Sluneční

3. místo Jan Zajíc, ZŠ Ruda nad Moravou.

cena za originalitu provedení misky – Matěj Václav Loun, ZŠ Vrchlického

Vítězové obdrželi hodnotné ceny, které do soutěže věnovala firma KEDUL, DŘEVO TRUST, Nábytek SCHAUER a MACTE.

Děkujeme také sponzorům, kteří se postarali o hodnotné ceny v prvním kole soutěže – NOVATRONIC, HEVOS interier, ÚSOVSKO a FORTEX -AGS.

Reportáž TV Morava najdete zde