INFORMACE PRO FIRMY

3.11. 2020 Přehled vládou schválených programů pro podnikatele

Najdete ZDE 

28.10. 2020 Nové zákazy a omezení 

Vláda schválila prodloužení doby uznatelnosti výdajů pro Režim B stejně jako u režimu B do 31. 12. 2020.

14. 10. 2020 – Program Antivirus A prodloužen

V úterý 14. 10. 2020 Vláda schválila prodloužení Antiviru A do konce letošního roku. Uzavření firmy budou mít nově nárok na 100 % náhrad mezd. V případě karantény nadále zůstává příspěvek od státu ve výší 80 % náhrad mezd. Více se dočtete ZDE

6. 4. 2020 – Dnes v poledne startuje program Antivirus

Jak bude vypadat první část žádosti se dozvíte ve videu zde

Na webu MPSV ČR najdete manuál pro zaměstnavatele: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru

31. 3. 2020 – Program Antivirus byl schválen v této podobě

V úterý 31. 3. 2020 vláda schválila návrh na úpravu programu Antivirus. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění.

Více informací ZDE

 

31. 3. 2020 – Zachraň práci – neposílejte zaměstnance na úřady práce

  • Máte zaměstnance, pro které dočasně nemáte pracovní uplatnění?
  • Chybí vám momentálně zaměstnanci?
  • Máme pro vás řešení!

V době koronavirové nákazy a omezování výroby v podnicích má řada českých firem problémy s uplatněním svých zaměstnanců. Naopak podnikům, kterým v současnosti např. kvůli karanténě nebo péči o rodinné příslušníky zaměstnanci chybí, by uvítali výpomoc zaměstnanců jiných firem.

Jednou z možností je uplatnění §43a zákoníku práce, tedy tzv. dočasné přidělení zaměstnance – dohoda o dočasném „zapůjčení“ zaměstnance k výkonu práce u jiného zaměstnavatele. Dočasně přidělený zaměstnanec zůstává nadále v pracovníkem původního zaměstnavatele, ale pracovní úkoly mu ukládá firma, k níž je přidělen. Odkaz na paragrafové znění ZDE.

Proto Hospodářská komora integrovala a vytvořila koncept, který firmám nabízí „sdílení“ pracovních kapacit. Elektronickou platformu „burzy práce“ pro Komoru zprostředkovává společnost Jurent CZ, která má se sdílením pracovních sil dlouholeté zkušenosti.

Dispečink a personální poradenství pak zajišťuje partnerská společnost MONTO, s.r.o., členská firma Hospodářské komory provozující Asistenční kancelář Hospodářské komory v Srbsku s podnikatelským rozsahem v dalších zahraničních destinací.

Projekt Zachraň práci! inicioval místopředseda Hospodářského výboru a předseda Podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Martin Jiránek z Pirátské strany po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

S ohledem na výše uvedené Hospodářská komora v této chvíli přichází s jasnou pomocí pro zaměstnavatele bez pracovních zakázek s nevyužitou pracovní kapacitou a naopak. Dále vzhledem k tomu, že Hospodářská komora hraje významnou roli v rámci koordinace zaměstnavatelů při zaměstnávání cizinců v programech a stále častěji reflektuje podněty cizích pracovníků, kteří ztratili zaměstnání, rádi bychom využili obdobnou funkcionalitu pro pracovníky z ciziny jako fyzické osoby.

V případě dotazů využijte:

27. 3. 2020 – Souhrn opatření a programů pro firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR zpracovalo k  27. 3. 2020 souhrnné informace o opatřeních a programech na podporu podnikatelů v boji s následky pandemie koronaviru.  Kdo a na co může podporu využít?  Dozvíte se ZDE 

23. 3. 2020 – Vláda schválila Kurzarbeit

Jaké výhody můžete využít?

 

Uzavření obcí na Uničovsku a Litovelsku

V souvislosti s uzavřením obcí na Uničovsku a Litovelsku učinila KHS Olomouc veřejnou výzvu, aby každá osoba, která v důsledku nařízení nemohla z dotčených obcí vycestovat a je mimo jiné v pracovněprávním vztahu, učinila žádost na KHS Olomouc o vystavení potvrzení o karanténě. Žádost podává přímo dotčená fyzická osoba elektronicky na: potvrzeni.karantena@khsolc.cz. Vystavené potvrzení hygienická stanice předá zaměstnavateli.

Více na webových stránkách  http://www.khsolc.cz/uvod.aspx v odkazu VEŘEJNÁ VÝZVA – potvrzení karantény oblast Litovel.

Pracovně právní desatero boje s koronavirem

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo Pracovněprávní desatero boje s koronavirem. Podstatné informace naleznete v této tabulce.

Máte podnět nebo potřebujete poradit s podnikáním v souvislosti s COVID-19?

KLIKNĚTE ZDE